Ana içeriğe atla

TRAFİK MAGANDASI


Maganda deyince aklınıza ne geliyor ?
Az çok tahmin edebiliyorum. Yere tüküren, kaba saba konuşan, kılları göğsünden fışkırmış ve hiçbir estetik öğeye yer vermeden yaşayıp giden yurdum insanına maganda diyoruz. Elbette ki hayal ve gözlem gücünüzle yukarıdaki özellikleri fazlasıyla zenginleştirebilirsiniz. Ben sadece hepimizin ilk aklına gelen karakteristik ve magandayı maganda yapan özelliklerden bahsettim.
Peki, karakteristik özellikleri bu olan bir insan tipi, trafiğe katılırsa ne olur ?
Aslında ne olacağı belli.
Muhtemelen ne idüğü belirsiz bir müziği, insanların kulaklarının ses eşiğini zorlayacak kadar açar. O da yetmez, asgari trafik kurallarına bile uymaz. Sağındaki solundaki arabayı sıkıştırır. Belki kırmızı ışıkta, ağzınızdaki dişin dolgusuna kadar size bakakalır. Ve daha bir dolu sıra dışı hareketi bünyesinde barındıran davranışlar sergiler.
Peki ne zamandan beri, trafikte işlenen cinayetler, adam yaralamalar, kurşunlamalar, elde baltayla öndeki arabanın savunmasız sürücüsüne ve yanındaki eşine saldırmalar, yol vermediği gerekçesiyle 112 Hızır Acil Servisinin doktorlarını öldüresiye dövüp hastanelik etmeler de, bu davranış kümesine dahil edildi ve magandalık olarak nitelendirildi.
Daha geçen gün, Türkiye’nin en saygın gazetelerinden birinin üçüncü sayfasında, yukarıdaki gibi ancak psikopat ve hastalıklı kişiliklerin yapabileceği eylemler “maganda” lık olarak tasvir edilmişti.
Haberde, 112 Hızır Acil Servisinin doktorunu ve şoförünü, sırf güya yol vermedikleri gerekçesiyle hastanelik eden bir adamın yaptığı bu hareketler “magandalık” olarak kabul edilmiş ve olay “trafik magandasının” yaptığı kötü bir şey olarak nitelendirilmiş.
Bunun neresi magandalık ?
Bu düpedüz caniliktir. Magandalık canilik demek değildir ki.
Maganda bizim “farklı bir tip” dediğimiz ama elbette hiçbir zaman tavırlarını onaylamadığımız ve lütfen kabul edelim az çok bizden birisidir. Antipatik olan yurdum insanıdır.
Ama sapıklık, canilik, elde silah arabalara kurşun yağdırmak, baltayla yaşlı çiftlerin üstüne saldırıp kaçan tipler “maganda” değil olsa olsa “başka bir şey” dir.
Lütfen bu tip eylemler için daha uygun ve daha ağır bir isim tamlaması kullanılsın. “Trafik magandası” çok ama çok hafif kalıyor.

Selametle...
Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ERKEKLERİN KADIN ZAFİYETİ VE ANNE OĞUL İLİŞKİSİ ( II )

Bir önceki yazımızda, annelerin oğullarına düşkünlüğünün sebeplerini araştırmıştık. En önemlisi ; aynı düşkünlüğün babalar ile kızları arasında neden olmadığı üzerinde durmuştuk.
Altını önemle çizmekte fayda var.
Elbette ki amacımız, babaların kızlarına düşkün olmadığı gibi saçma bir düşünceyi savunmak değildir. Hattâ bu görüşümüzü de şu ifadelerimizle vurgulamıştık :

Ve kim bilir belki de, kızına, bir annenin oğluna duyduğu bağlılıktan daha yüksek şiddette bağlı olan babalar da vardır…
Zaten okurlarımızdan gelen yorumlarda bir nokta özellikle vurgulanmıştı.

O nokta şuydu : babalar da kızlarına çok düşkündür ancak belli etmekten çekinebilirler.
Bu görüşe katılıyoruz.
Ancak bizim vurgulamak istediğimiz bu gerçekliğin dışındaki başka bir husustur.
Söylemek istediğimiz, annelerin oğullarına olan düşkünlüğünün sıklığının ve derecesinin, babaların kızlarına olan düşkünlüğünün sıklığından ve derecesinden fazla olduğudur.
Birbirinin muadili (dengi) bir düşkünlük değildir bu düşkünlük.
Dikkat ediniz,…

DAMAR ÇATLAMASI VE OLASI SONUÇLARI

Ortalama bir insan bedenindeki kılcal damarların toplam uzunluğu 40 bin kilometre civarındadır. Tam da ekvatorun çevresinin uzunluğuna eşit. 
‘Her insan ayrı bir dünya’ sözüne ne kadar da denk düşüyor bu sayısal tevâfuk. 
Yani vücudumuzun her yerinde kılcal damarlar var dersek, mübâlağa etmemiş oluruz. 
Sadece kılcal da değil. Bunun toplardamarı var, atardamarı var. Kirli kanı taşıyanı var, temiz kanı taşıyanı var. 
Hepsinin yanında tıp kitaplarında adı geçmeyen bir de ar damarı var. 
Bilimsel ve akademik tıp ne kadar terakkiperver bir seyir izlerse izlesin, ar damarının insan bünyesindeki yeri tam olarak tespit edilememiştir. 
Hoş bunu tespit etmek için hassaten bir çaba gösterildiği de söylenemez ya. 
İnsan vücudunda bulunan toplar, atar ya da kılcal damarlarda görülen marazi bir durum, sözgelimi bir damar çatlağı, üzerinde taşındığı bünyeyi hastalığa dûçâr eder.
Tedavi edilmezse, hastalık sahibine ciddi zararlar getirebilir. Ancak önemlidir ki; insan vücudundaki yaşamsal da…

HADİSE AYNI ANDA HEM ÖNDEN HEM DE ARKADAN VERMİŞ !

21 Haziran 2014 tarihli      milliyet.com.tr      nin  aşağı sayfalarına indiğinizde bir başlık göreceksiniz. Şarkıcı Hadise'nin kastedildiği haberin başlığı şöyle:   "Seksi şarkıcının talihsiz anları."
Hatta  gazetemiz Milliyet, “talihsiz anları” ifadesinin altını bile çizmiş. İhtimâldir, haberi hazırlayanlar   Hadise adına çok üzülmüşler. Öyle ya, talihsiz anlar dediklerine göre…
Devam edelim; haberin metni şöyle :
"Dar, mini bir elbise giyen şarkıcının dans ederken hem önden hem arkadan verdiği frikikler ise talihsiz bir iş kazası oldu. " (Anlatım bozukluğu, haber metnini yazana aittir)
Vay be, sen hem dar bir mini elbise giy, yetmezmiş gibi hem önden hem de arkadan ver. Frikik de olsa, vermek zor iş. Hem de aynı anda. Zaten olayın hukuki bir boyutu da var . Niye mi?
Çünkü gazetemizin haberine göre yaşanan olay bir iş kazası. Tabii iş güvenliği uzmanları o esnada saz mı çalıyorlarmış, yoksa  ayva bahçelerinde elma toplama işleriyle mi meşgullermiş bilinmez.
Benim …