Ana içeriğe atla

KİMLİK


Ehliyetinizi kaybettiğinizde nasıl da meraklanırsınız. Acaba bir yerde mi düşürdüm diye düşünürsünüz. Hele bir de cüzdanınızla birlikte kaybolmuşsa, içinde kimliğiniz, kredi kartlarınız ve sair bir çok değerli kağıdınız da kaybolmuştur.
Ve fakat bu sıkıntılı sonucun doğmasında büyük ölçüde sizin payınız vardır. Çünkü size ait olan bu özel eşyalara daha iyi sahip çıksaydınız bu sıkıntıları hiç yaşamayacak olduğunuz da bir gerçektir.
Ancak güzel olan, bu önemli evrakları kaybettiğinizin farkına kısa bir sürede varırsınız. Derhal yenisini çıkarmak için ilgili yerlere başvurularınızı yaparsınız. Bir süre sonra da yenisine kavuşursunuz. Sanki hiçbir şey olmamış gibi yolunuza devam edersiniz.
Kağıttan kimliğinizi kaybettiğinizi çözüm bu kadar kolay olur da, gerçek kimliğinizi kaybederseniz ne yaparsınız ?
Örneğin insanlık kimliğinizi unutursanız ne olur ?
Coğrafi kimliğinizi unutursanız ne olur ?
Manevi kimliğinizi unutursanız ne olur ?
Adam belli ki önemli biri !
Televizyona çıkmış, Habertürk’te 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi ile ilgili bilgilendirme yapıyor.
Utanmasa, yüzbinlerce Mehmetçiğin şehit olduğu savaşta, askerlerin o koşullarda “zaten kendiliğinden otomatik olarak birer kahramana” dönüştüğü savını öne sürecek. Gerçi tam o noktaya geldi ama herhalde yemedi…
Ayıptır, günahtır !
Bir çok Mehmetçiğin duaları bile bilmediğinden bahsediyor.
Yani ona göre iman gücü, Allah Allah ! nidalarının da bir hükmü yok.
İnancın da bir etkisi yok.
Kimliği kaybetmek gerçekten de zor.
Kaybettikten sonra bulamamak daha da zor.
Kimlik !
Selâmetle…

Bu blogdaki popüler yayınlar

ERKEKLERİN KADIN ZAFİYETİ VE ANNE OĞUL İLİŞKİSİ ( II )

Bir önceki yazımızda, annelerin oğullarına düşkünlüğünün sebeplerini araştırmıştık. En önemlisi ; aynı düşkünlüğün babalar ile kızları arasında neden olmadığı üzerinde durmuştuk.
Altını önemle çizmekte fayda var.
Elbette ki amacımız, babaların kızlarına düşkün olmadığı gibi saçma bir düşünceyi savunmak değildir. Hattâ bu görüşümüzü de şu ifadelerimizle vurgulamıştık :

Ve kim bilir belki de, kızına, bir annenin oğluna duyduğu bağlılıktan daha yüksek şiddette bağlı olan babalar da vardır…
Zaten okurlarımızdan gelen yorumlarda bir nokta özellikle vurgulanmıştı.

O nokta şuydu : babalar da kızlarına çok düşkündür ancak belli etmekten çekinebilirler.
Bu görüşe katılıyoruz.
Ancak bizim vurgulamak istediğimiz bu gerçekliğin dışındaki başka bir husustur.
Söylemek istediğimiz, annelerin oğullarına olan düşkünlüğünün sıklığının ve derecesinin, babaların kızlarına olan düşkünlüğünün sıklığından ve derecesinden fazla olduğudur.
Birbirinin muadili (dengi) bir düşkünlük değildir bu düşkünlük.
Dikkat ediniz,…

DAMAR ÇATLAMASI VE OLASI SONUÇLARI

Ortalama bir insan bedenindeki kılcal damarların toplam uzunluğu 40 bin kilometre civarındadır. Tam da ekvatorun çevresinin uzunluğuna eşit. 
‘Her insan ayrı bir dünya’ sözüne ne kadar da denk düşüyor bu sayısal tevâfuk. 
Yani vücudumuzun her yerinde kılcal damarlar var dersek, mübâlağa etmemiş oluruz. 
Sadece kılcal da değil. Bunun toplardamarı var, atardamarı var. Kirli kanı taşıyanı var, temiz kanı taşıyanı var. 
Hepsinin yanında tıp kitaplarında adı geçmeyen bir de ar damarı var. 
Bilimsel ve akademik tıp ne kadar terakkiperver bir seyir izlerse izlesin, ar damarının insan bünyesindeki yeri tam olarak tespit edilememiştir. 
Hoş bunu tespit etmek için hassaten bir çaba gösterildiği de söylenemez ya. 
İnsan vücudunda bulunan toplar, atar ya da kılcal damarlarda görülen marazi bir durum, sözgelimi bir damar çatlağı, üzerinde taşındığı bünyeyi hastalığa dûçâr eder.
Tedavi edilmezse, hastalık sahibine ciddi zararlar getirebilir. Ancak önemlidir ki; insan vücudundaki yaşamsal da…

HADİSE AYNI ANDA HEM ÖNDEN HEM DE ARKADAN VERMİŞ !

21 Haziran 2014 tarihli      milliyet.com.tr      nin  aşağı sayfalarına indiğinizde bir başlık göreceksiniz. Şarkıcı Hadise'nin kastedildiği haberin başlığı şöyle:   "Seksi şarkıcının talihsiz anları."
Hatta  gazetemiz Milliyet, “talihsiz anları” ifadesinin altını bile çizmiş. İhtimâldir, haberi hazırlayanlar   Hadise adına çok üzülmüşler. Öyle ya, talihsiz anlar dediklerine göre…
Devam edelim; haberin metni şöyle :
"Dar, mini bir elbise giyen şarkıcının dans ederken hem önden hem arkadan verdiği frikikler ise talihsiz bir iş kazası oldu. " (Anlatım bozukluğu, haber metnini yazana aittir)
Vay be, sen hem dar bir mini elbise giy, yetmezmiş gibi hem önden hem de arkadan ver. Frikik de olsa, vermek zor iş. Hem de aynı anda. Zaten olayın hukuki bir boyutu da var . Niye mi?
Çünkü gazetemizin haberine göre yaşanan olay bir iş kazası. Tabii iş güvenliği uzmanları o esnada saz mı çalıyorlarmış, yoksa  ayva bahçelerinde elma toplama işleriyle mi meşgullermiş bilinmez.
Benim …