Ana içeriğe atla

Çevrenizde sırıtan varsa bir de bu gözle bakın


Sırıtmak, tebessüm etmek ya da gülmek. Yüzümüzdeki istemli kasların, beyinden gelen bir komutla biçim değiştirmesi sonucunda gülmüş sayılırız.

Tebessüm ise gülmenin daha düşük şiddetlisidir.

Daha zarifçe ve daha kibarca. Güldüğünüzde de, tebessüm ettiğinizde de mutlusunuzdur. Hele ki neşeniz bulaşıcıysa çevrenizde mutlu olur bu durumdan.

Öte yandan, sırıttığınızda da mutlusunuzdur, ancak çevrenizdekilerin, sizin sırıtmanızdan mutlu olduğu her zaman için söylenemez.

Sırıtma esas itibariyle karşı tarafta hoşnutsuzluk yaratır. Bu hoşnutsuzluğun kaynağında ise, samimiyetsizlik yatar.


Gülen birisi, saklayacak bir şeyi olmadığından açıkça güler. Sırıtan ise samimi değildir.

Bir şeyleri gizliyordur.

Kızdığımızda ve karşı tarafın, aklından samimiyetsizce bir şeyler geçirdiğini düşündüğümüzde, ‘neden pis pis sırıtıyorsun’ diye çıkışabiliriz. Sırıtma işine hoş görü ile yaklaşmak zor olabilir yani.

İşte bu sebeple, bir sanat eserinde dahi o esere yakışmayan herhangi bir bileşeni ifade ederken örneğin şu ifadeyi kullanırız : ‘güzel ama şu taraf olmamış, sırıtmış!

Bu söylemimizde amaç, o objenin oraya ait olmadığını, altını çizerek vurgulamaktır ve bu anlatımı kuvvetlendirmek için kullandığımız ‘sırıtmış’ kelimesi en güzel yergi ifadesidir. Bu noktada sırıtmaya olumsuz bir anlam yüklemiş oluruz.

Sırıtan kimseye güven duyulmaz.


Samimiyetine şüpheyle yaklaşılır.

Samimiyetle gülen insanların olduğu bir toplulukta, gülmeyip de sırıtan birisi hemen dikkat çekebilir.

Kimse de bu durumdan hoşlanmaz.

İlk akla gelen ise o kişinin, o topluluğa ait olmadığı ya da olmaması gerektiğidir.

Makam ve mevkide de benzer sırıtma durumları yaşanabilir.

Tıpkı fiziksel sırıtma eyleminde olduğu gibi.

Yani sahip olduğunuz, işgâl ettiğiniz makam ya da mevki her ne olursa olsun, oraya ait olmalısınızdır.


Size dışarıdan bakanlar, bulunduğunuz noktaya liyâkat ve ehliyet prensibinin geçerli olduğu bir kurallar silsilesiyle ulaştığınızı fark edebilmelidir.

Bulunduğunuz yerde, size dışarıdan bakan üçüncü bir göz, “her şey çok profesyonelce, ancak bu oraya hiç yakışmamış, sırıtmış (!)” diyorsa, daha çok işiniz var demektir.

Sabrın sonu ile
Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ERKEKLERİN KADIN ZAFİYETİ VE ANNE OĞUL İLİŞKİSİ ( II )

Bir önceki yazımızda, annelerin oğullarına düşkünlüğünün sebeplerini araştırmıştık. En önemlisi ; aynı düşkünlüğün babalar ile kızları arasında neden olmadığı üzerinde durmuştuk.
Altını önemle çizmekte fayda var.
Elbette ki amacımız, babaların kızlarına düşkün olmadığı gibi saçma bir düşünceyi savunmak değildir. Hattâ bu görüşümüzü de şu ifadelerimizle vurgulamıştık :

Ve kim bilir belki de, kızına, bir annenin oğluna duyduğu bağlılıktan daha yüksek şiddette bağlı olan babalar da vardır…
Zaten okurlarımızdan gelen yorumlarda bir nokta özellikle vurgulanmıştı.

O nokta şuydu : babalar da kızlarına çok düşkündür ancak belli etmekten çekinebilirler.
Bu görüşe katılıyoruz.
Ancak bizim vurgulamak istediğimiz bu gerçekliğin dışındaki başka bir husustur.
Söylemek istediğimiz, annelerin oğullarına olan düşkünlüğünün sıklığının ve derecesinin, babaların kızlarına olan düşkünlüğünün sıklığından ve derecesinden fazla olduğudur.
Birbirinin muadili (dengi) bir düşkünlük değildir bu düşkünlük.
Dikkat ediniz,…

DAMAR ÇATLAMASI VE OLASI SONUÇLARI

Ortalama bir insan bedenindeki kılcal damarların toplam uzunluğu 40 bin kilometre civarındadır. Tam da ekvatorun çevresinin uzunluğuna eşit. 
‘Her insan ayrı bir dünya’ sözüne ne kadar da denk düşüyor bu sayısal tevâfuk. 
Yani vücudumuzun her yerinde kılcal damarlar var dersek, mübâlağa etmemiş oluruz. 
Sadece kılcal da değil. Bunun toplardamarı var, atardamarı var. Kirli kanı taşıyanı var, temiz kanı taşıyanı var. 
Hepsinin yanında tıp kitaplarında adı geçmeyen bir de ar damarı var. 
Bilimsel ve akademik tıp ne kadar terakkiperver bir seyir izlerse izlesin, ar damarının insan bünyesindeki yeri tam olarak tespit edilememiştir. 
Hoş bunu tespit etmek için hassaten bir çaba gösterildiği de söylenemez ya. 
İnsan vücudunda bulunan toplar, atar ya da kılcal damarlarda görülen marazi bir durum, sözgelimi bir damar çatlağı, üzerinde taşındığı bünyeyi hastalığa dûçâr eder.
Tedavi edilmezse, hastalık sahibine ciddi zararlar getirebilir. Ancak önemlidir ki; insan vücudundaki yaşamsal da…

HADİSE AYNI ANDA HEM ÖNDEN HEM DE ARKADAN VERMİŞ !

21 Haziran 2014 tarihli      milliyet.com.tr      nin  aşağı sayfalarına indiğinizde bir başlık göreceksiniz. Şarkıcı Hadise'nin kastedildiği haberin başlığı şöyle:   "Seksi şarkıcının talihsiz anları."
Hatta  gazetemiz Milliyet, “talihsiz anları” ifadesinin altını bile çizmiş. İhtimâldir, haberi hazırlayanlar   Hadise adına çok üzülmüşler. Öyle ya, talihsiz anlar dediklerine göre…
Devam edelim; haberin metni şöyle :
"Dar, mini bir elbise giyen şarkıcının dans ederken hem önden hem arkadan verdiği frikikler ise talihsiz bir iş kazası oldu. " (Anlatım bozukluğu, haber metnini yazana aittir)
Vay be, sen hem dar bir mini elbise giy, yetmezmiş gibi hem önden hem de arkadan ver. Frikik de olsa, vermek zor iş. Hem de aynı anda. Zaten olayın hukuki bir boyutu da var . Niye mi?
Çünkü gazetemizin haberine göre yaşanan olay bir iş kazası. Tabii iş güvenliği uzmanları o esnada saz mı çalıyorlarmış, yoksa  ayva bahçelerinde elma toplama işleriyle mi meşgullermiş bilinmez.
Benim …