Ana içeriğe atla

SAVAŞMA KONUŞ ! DİYEN BEŞ YÜZ BİN RADİKAL ARANIYOR
Radikal’i yeni şekliyle hiç okudunuz mu?

İnternetten değil tabii, kastettiğim gazete bayisinden satın alıp almadığınız. Hem de tanışma fiyatı hâlâ 25 kuruş. Bilirsiniz…

Bazı bayilerin önünde gazetelerin konduğu bir mekanizma vardır. Kendi ekseni etrafında 360 derece dönen, sağlam kalın çelik tellerden imâl edilmiştir ve gazeteler o dış ceplerde durur. Hatta beleş meleş, bazı vatandaşlarımız nasiplenmesin diye kimi esnaflar gazeteleri tersten koyarlar.

Sebep?

Manşet anlaşılmasın, yazılar da okunmasın diye...Birkaç gündür kendi ekseni etrafında 360 derece dönen o kalın çelik telli mekanizmaya elimi her uzattığımda Radikal’i görüyordum ama almıyordum. Çünkü; Radikal’in yeni hâlini bilmediğimden, gördüğüm şeyi Radikal’ in eki sanıyordum. Bu yüzden de satın almıyordum.

Farkındayım, kendimi içine düşürdüğüm durum baştan sona salakça. Almadığım gibi, kendi kendime de diyordum ki; yahu neden acaba Radikal’in ekini koyuyorlar da gazetenin kendisini vitrine koymuyorlar?

Neyse ki iç dünyamda yaşadığım bu komik gerekçeli diplomatik krizi aştım. Önceki gün nasıl olduysa uyandım ve Radikal’i yeni hâliyle aldım. Şimdi düşünüyorum önce hangisini söylesem? Bir iyi bir de kötü haberim var…Önce iyi haber.

Radikal’in yeni şekli gayet güzel. Sayfalar arasında kaybolmuyorsunuz. Hafta sonu dergisi okur gibi gazetenizi okuyorsunuz. Alışılagelmiş çarşaf çarşaf gazete yerine dergi formatlı gazete okuyorsunuz.

Ayrıca yeni Radikal, ‘S a v a ş m a Konuş ! Diyen Beş Yüz Bin Radikal Aranıyor!’ kampanyası başlatmış. Bunun için oluşturdukları http://www.500binradikal.com adresindeki web sayfasını ziyaret edip, ülkede çeyrek asırdan fazla süredir oluk oluk akan kanla ilgili görüşlerinizi içeren imzanızı gönderirseniz ya da videonuzu yükler, mesajınızı iletirseniz ve bu sayı 500 bine ulaşırsa…

Radikal’in yayın yönetmeni
Eyüp Can Meclis’e gidecek ve bu önerilerin yer aldığı barış dilekçesini Meclis Başkanı’na iletecek.

Gelelim kötü habere; Radikal' deki baskı hataları çok fazla. Bir iki tane olsa neyse diyeceğim. Sanki editörün klavyesine virüs bulaşmış ve beş cümlede bir tüm metinleri sabote ediyor. Radikal’in soyunduğu profesyonel misyonla hiç bağdaşmıyor.

Sanırım bu işi de 5N 1K programının yapımcısı ve aynı zamanda Radikal yazarı
Cüneyt Özdemir’e havale etmek gerekiyor.

Elimde 13 Kasım 2010 Cumartesi günkü Radikal var. Hatalardan tespit edebildiklerime bir bakın lütfen.

sf.9 Neslihan Tanış mahreçli haber: …ve bir ögğrencinin
…(doğrusu; öğrencinin)
sf.12 Mesut Hasan Benli mahreçli haber: …en az üç kinin duyması…(doğrusu; kişinin)
sf.12 “Türban sorusuna yanıt: Bıktım” başlıklı haber : …tartımalarıyla…iligili…bunllartabi ki…(doğruları; …tartışmalarıyla…ilgili…bunlar…tabii ki…)

Kürtçeye saygı duymak gerekli başlıklı haber: …yanıtldı…(doğrusu; yanıtladı)
Beşikçi’ye 7.5 yıl hapis talebi başlıklı haber: …mütalasınıpropagandasyaptğını…(doğruları; …mütalaa…propagandası…yaptığını…)

sf.13 Deniz Seyrek mahreçli haberde : …Türkiye’de 14 yıldır Tutuklu…( doğrusu küçük harfle olmalı; tutuklu )
sf.14 Tarık Işık mahreçli haberde : 2 kere …Psikilog… yazılmış.
(doğrusu: Psikolog)
sf.16 Hakikatlerini Arayan Ülkeler başlıklı haberde :…hebap sorulabileceği…(doğrusu: hesap)

Son tahlilde; bu tip hatalar olmuyor değil, hatta Milliyet' te bile çok şahit oldum ve bunu önceki yazılarımda dile de getirdim. Ama Radikal yeni imajını bu tip hatalarla daha başından gölgelememeli.

Şurayı tıklayarak, bahsini ettiğim kampanyanın sayfasını ziyaret etmeniz ve sevdiklerinizle huzurlu bir Kurban Bayramı geçirmeniz dileğiyle.

Sabrın sonu ile
1 yorum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye'nin yeminli düşmanları ve Türk halkının kurmay zekâsı

Bir tâcir.
Parmağı kesilse, yaraya nasıl müdahale  etmesi gerektiğini bile bilmeyebilir.  Ancak, ticâri  zekâsı sayesinde bir bakarsınız, özel  hastane  açmıştır.
Bu sâyede de, serum sistatin C’nin,  kreatinin klirensine alternatif olarak kullanılıp kullanılamayacağı konusunda bile yorum yapabilecek çok sayıda tıp doktorunun patronu olmuştur.
Bir  vatandaş.
Yüksek tahsilli olmayabilir.  Uluslararası ilişkilerde yüksek lisans derecesi de almamıştır.
Siyaset bilimi ile ilgili tarihî kitaplar okumamış, idâre hukuku konusunda hiç donanım sahibi de değildir.
Ama, ama !
Basireti, vizyonu, sezgileri, zekâsı, ön  görüleri, gözlem, sentez ve mukayese yeteneği sayesinde siyasî atmosferi koklamayı çok iyi biliyordur.
Bu sayede, memleketinin, ülkesinin, vatanının  dostunu,  düşmanını  çok iyi kavramıştır.
Yaşadığı ülkenin gerçek dostu kim, gerçek düşmanı kim?
Hain nedir, ekmek yediği kaba  pislemek nedir? Bunları cevaplamak için tereddüt duymaz. Hedefi on ikiden vurur.
Bu kişi hele bir de  yaşadığımız  coğr…

DAMAR ÇATLAMASI VE OLASI SONUÇLARI

Ortalama bir insan bedenindeki kılcal damarların toplam uzunluğu 40 bin kilometre civarındadır. Tam da ekvatorun çevresinin uzunluğuna eşit. 
‘Her insan ayrı bir dünya’ sözüne ne kadar da denk düşüyor bu sayısal tevâfuk. 
Yani vücudumuzun her yerinde kılcal damarlar var dersek, mübâlağa etmemiş oluruz. 
Sadece kılcal da değil. Bunun toplardamarı var, atardamarı var. Kirli kanı taşıyanı var, temiz kanı taşıyanı var. 
Hepsinin yanında tıp kitaplarında adı geçmeyen bir de ar damarı var. 
Bilimsel ve akademik tıp ne kadar terakkiperver bir seyir izlerse izlesin, ar damarının insan bünyesindeki yeri tam olarak tespit edilememiştir. 
Hoş bunu tespit etmek için hassaten bir çaba gösterildiği de söylenemez ya. 
İnsan vücudunda bulunan toplar, atar ya da kılcal damarlarda görülen marazi bir durum, sözgelimi bir damar çatlağı, üzerinde taşındığı bünyeyi hastalığa dûçâr eder.
Tedavi edilmezse, hastalık sahibine ciddi zararlar getirebilir. Ancak önemlidir ki; insan vücudundaki yaşamsal da…

BUGÜN AREFE ( Mİ ) ?

Arefe günü, müslümanlar için dini bayramlarımızdan, yani ramazan ve kurban bayramından bir önceki güne verilen addır.
Hatta duvar takvimlerinden, basın yayın organlarına kadar, ramazan bayramından bir önceki güne de arefe günü dendiğini biliriz.
Ancak, islam dinine göre, arefe günü, aslında yalnızca kurban bayramından bir önceki güne denir.

Yani, ramazan bayramından bir önceki güne denmez.
Yanlış duymadınız.
Biraz açarsak ;
İslam inancına göre, Mekke'nin güneydoğusundaki Arafat Dağı, Hz. Adem ile Hz. Havva'nın yeryüzünde ilk buluştukları yerdir.
Kurban bayramında ifa edilen hac ibadetinin tam olarak yerine getirilebilmesi için ise, hacıların Arafat Dağı'nda topluca ibadet etmesi ve tıpkı mahşer gününü yaşar gibi o an orada bulunmaları gerekmektedir.
Bunu da arefe günü, anlayarak, hissederek yapmaları gerekmektedir.(Arefe : kelime anlamı itibariyle, anladı, kavradı, bildi demektir)
İşte en genel anlamıyla, Allah'ı anlamak, kavramak, kendine yakın hissetmek, bilmek, anlamına ge…