Ana içeriğe atla

TEHLİKE !

Ülkede yaşayan Kürtler PKK’nın gerçekleştirdiği son terör eylemlerini kınamalıdırlar. Bunda tereddüt duyulacak hiçbir nokta yoktur. Sivillere yönelik gerçekleştirilen terör eylemlerinin TAK adlı örgüt tarafından üstlenilmesi/peçelenmesi, PKK’yı temize çıkarmaz.
Doğrudan PKK tarafından gerçekleştirilmemiş bir terörist eylem olabilir. Ancak TAK’ın düşünce sistematiği incelendiğinde PKK’ dan müstâkil bir ideolojik oluşum olmadıkları görülebilir.

Ortada aşikar bir terör eylemi vardır ve bu durumun Kürt halkının haklarını savunmayla doğrudan ya da dolaylı bir ilgisi yoktur. Ankara’nın göbeğinde bomba patlatmanın, sivilleri öldürmenin bir açıklaması olamaz. Kürtlere gerçekten bir fayda sağlamak istiyorlarsa bu tip terör eylemlerini sonlandırmalıdırlar.
Halı sahada maç yapan polislere saldırmak savaşma hukukunda yazılı değildir. Türkçe eğitim yaptırıyorlar diye öğretmenlere, üniversiteyi yeni bitirmiş halkın bu gencecik emekçi çocuklarına saldırı kabul edilemez. O bölgede Kürtçe eğitim yapılması isteniyorsa bu talep silahla olmamalıdır.

Kaldı ki öğretmenlerden ne isteniyor?
Peki ya Siirt’te kadınlara sıkılan kurşun?
PKK, terör saldırılarını önümüzdeki dönemde daha da artıracak bu belli. Zaten örgüt Kandil’den yaptığı açıklamada önümüzdeki dönemde, o bölgede sağlık sistemini de çalıştırmayacağını deklare ediyor.

Devletin sağlık sistemini çökertmek adına kim bilir hastaneler ya da sağlık personeli bile işlevsizleştirilmeye çalışılacak. İşte böyle bir şeyin faturası hiç şüphe yok yine Kürt halkına çıkacak.

Bakmayın siz hâlâ PKK’ yöneticilerinin ‘önderimiz Abdullah Öcalan’ diye söylemelerine...Her basın toplantısında arkalarına Apo’nun fotoğrafını koymalarına...
Son altı ayda yaşanan süreç göstermiştir ki, İmralı'yı Apo'ya asıl mezar eden PKK’nın bizzat kendisi olmuştur. Bunu doğrudan yapmamış, görüşmelerin önünü tıkayarak, terör eylemlerini artırarak dolaylı olarak gerçekleştirmiştir.
 
Sırf siyasal iktidarı zor durumda bırakıp iyice savaşın içine çekmek için MİT-PKK görüşmesinin kasetinin sızmasına bile göz yuman bir PKK’nın bundan sonra ne yapacağını kestirmek güç değil.

Eh bu kaseti cemaat sızdırmadığına göre, İsrail’in gücünün ne olduğunu bir kez daha görebiliyoruz.
Açıkça bir iç savaşa doğru sürüklenmeye çalışıyoruz. Kürtlerden intikam alma güdüsüyle ortaya çıkacak bir iç savaş ise, işte asıl bu ülkeyi bölünmeye götürür ki çok sağduyulu davranmalıyız.

Bu konularda çok dolu Trabzon’lu bir arkadaşım çalıştığı kurumda yardımcı olmak durumunda olduğu Kürt işçiler için şu yorumu yapıyor; 'abi onlara daha fazla yardımcı olmaya çalışıyorum ki yanlış anlamasınlar, alınmasınlar.'
Ah sevgili kardeşim, ne mutlu ki böyle güzel düşünüyorsun. İşte bunun adı sağduyudur ve sağduyu her zaman galip gelmiştir. Keşke zamanında Türk halkı olarak o aşağılanmalar hiç yapılmasaydı.
Ayrıca, milyonlarca Kürde, ‘Kürtçe ve Kürt yoktur’ deyip, ‘hepiniz Türksünüz’ dayatmasını yapacağımıza, ‘bu ülke için ölmeye hazır Kürtsünüz’ düşüncesini onların zihinlerine yerleştirebilseydik.
Varlıklarını inkâr etmeler, Kürt dilini yasaklamalar hiç yaşanmasaydı. Milyonlarca Kürt içinde ayrılıp, gerçekten bağımsız bir Kürdistan hayali kurmayan yine milyonlarca Kürt olduğunu iyi biliyorum.
Evet Kürt bölücülüğü diye bir şey var ama ne kadar taraftar topluyor ona bakmak lazım. Ne yazık ki farklı bir şekilde olsa da, Türk bölücülüğü de var. Türk bölücüler de çıkmış ‘Kurtuluş Savaşı’nda Kürtler zaten savaşmamıştı’ diyor. Al sana memleketi bölmek için ortaya atılmış muhtemelen yine dış kaynaklı bölücü bir görüş.

PKK aracılığı ile başaramadıklarını bu sefer ‘Kurtuluş Savaşı’nda Kürtler zaten savaşmamıştı’ diyerek Türk bölücüler aracılığıyla başarmaya çalışıyorlar. Unutmayın aynı camiye giden, ramazanda aynı sofrada ve aynı saatte iftar açan bir ülkenin evlatlarıyız.

Klişelere boğulmuş, slogan sosu dökülmüş, parmak ucu klavye milliyetçilerinin derinliği olmayan ucuz söylemlerini sevmem ama yine de daha önceden de söylediğim gibi;
Yaşasın Türkiye halklarının ve coğrafyasının birliği ve bölünemeyecek olan bütünlüğü !

Sabrın sonu ile
3 yorum

Bu blogdaki popüler yayınlar

ERKEKLERİN KADIN ZAFİYETİ VE ANNE OĞUL İLİŞKİSİ ( II )

Bir önceki yazımızda, annelerin oğullarına düşkünlüğünün sebeplerini araştırmıştık. En önemlisi ; aynı düşkünlüğün babalar ile kızları arasında neden olmadığı üzerinde durmuştuk.
Altını önemle çizmekte fayda var.
Elbette ki amacımız, babaların kızlarına düşkün olmadığı gibi saçma bir düşünceyi savunmak değildir. Hattâ bu görüşümüzü de şu ifadelerimizle vurgulamıştık :

Ve kim bilir belki de, kızına, bir annenin oğluna duyduğu bağlılıktan daha yüksek şiddette bağlı olan babalar da vardır…
Zaten okurlarımızdan gelen yorumlarda bir nokta özellikle vurgulanmıştı.

O nokta şuydu : babalar da kızlarına çok düşkündür ancak belli etmekten çekinebilirler.
Bu görüşe katılıyoruz.
Ancak bizim vurgulamak istediğimiz bu gerçekliğin dışındaki başka bir husustur.
Söylemek istediğimiz, annelerin oğullarına olan düşkünlüğünün sıklığının ve derecesinin, babaların kızlarına olan düşkünlüğünün sıklığından ve derecesinden fazla olduğudur.
Birbirinin muadili (dengi) bir düşkünlük değildir bu düşkünlük.
Dikkat ediniz,…

DAMAR ÇATLAMASI VE OLASI SONUÇLARI

Ortalama bir insan bedenindeki kılcal damarların toplam uzunluğu 40 bin kilometre civarındadır. Tam da ekvatorun çevresinin uzunluğuna eşit. 
‘Her insan ayrı bir dünya’ sözüne ne kadar da denk düşüyor bu sayısal tevâfuk. 
Yani vücudumuzun her yerinde kılcal damarlar var dersek, mübâlağa etmemiş oluruz. 
Sadece kılcal da değil. Bunun toplardamarı var, atardamarı var. Kirli kanı taşıyanı var, temiz kanı taşıyanı var. 
Hepsinin yanında tıp kitaplarında adı geçmeyen bir de ar damarı var. 
Bilimsel ve akademik tıp ne kadar terakkiperver bir seyir izlerse izlesin, ar damarının insan bünyesindeki yeri tam olarak tespit edilememiştir. 
Hoş bunu tespit etmek için hassaten bir çaba gösterildiği de söylenemez ya. 
İnsan vücudunda bulunan toplar, atar ya da kılcal damarlarda görülen marazi bir durum, sözgelimi bir damar çatlağı, üzerinde taşındığı bünyeyi hastalığa dûçâr eder.
Tedavi edilmezse, hastalık sahibine ciddi zararlar getirebilir. Ancak önemlidir ki; insan vücudundaki yaşamsal da…

NARGİLEYE SON...

Beş yıl önce her şey güzel başlamıştı. Eve getirdi ve dedi ki; artık tophanelerde sürünmemize gerek yok...
Nargile içelim güzelleşelim demiştik.
Bizim bağlılığımızda işte böyle tutkuyla olurdu.
Beş yıldır hemen hemen her gün beraberdik çünkü o tütün, ateş ve kömürle...

Keyifte, üzüntüde...
Klavyenin her tuşuna dokunduğumda, erkanda da o meşhur ve yoğun dumanları tüterdi...
Artık zaman dolmuştu.
Bırakmalıydım nargileyi...
İçilirdi elbet ama her gün de olmazdı ki...
Sabah işe gitmeden önce, ya da akşam yatmadan önce...
Muhtemelen vücut alması gereken zararı bu beş yıl içinde almıştır...
Ama bundan sonrası için buna fırsat vermeyeceğim...
Duyardım ya, nargile sigaradan zararlı diye. Ama işime gelmez kulak tıkardım.
Artık tıkamayacağım.
Bir dostumu da böyle kaybettim.
Yıllar önce onun küçük kardeşi sigaraya veda ettiğim ve bir daha hiç aramadığım gibi.
Belki nargileyi hayatımdan çıkarmadım ama hergün değilse de en azından haftada ya da onbeş de bir içeceğim.
Son bir kare görüntü ve...
Selâmetle...