Ana içeriğe atla

ENGİN FUTBOL KÜLTÜRÜMLE FENERBAHÇE VE GALATASARAY'IN SON DURUMU

Futboldan hiç mi hiç anlamam. Mutlu Demirezer’in deyişiyle ; “Baver futbol topu görse, bomba sanar kaçar.”

Bu anlamamazlığımı şöyle de örneklendirebilirim. Anadolu’nun köyünde okuma yazması olmayan bir çobanımızı düşünün. İşte o çobanımız, doğal sayılar ile sayma sayıları arasındaki farktan ne kadar anlarsa ben de futboldan o kadar anlarım.

Kuzenim Ersen’in zorunlu bir daveti dışında, ömrümde futbol maçına hiç gitmedim. Bununla da kalsa iyi; bir futbol maçını televizyon ekrânından baştan sona hayatımda hiç seyretmedim.

Yanımda bir futbol tartışması başladığında ya da kendimi bir futbol tartışmasının ortasında bulduğumda ise ne konuştuklarını hiç anlamam. Tartışan tarafların birbirilerini rakip olarak nasıl gördükleri, bu yüzden birbirlerine nasıl sataştıkları, birbirlerini nasıl sinirlendirdikleri, ilgimi daha fazla çeker.

Bu engin futbol kültürümden hiç de haberi olmayan birisiyle, iş yerimde tesadüfen tanışmıştım birkaç sene önce. Benimle konuşurken konuyu sürekli futbola, futbolculara getirmeye çalışıyordu. Sonra baktım olmuyor, söz sırası bana geliyor ama tek kelime konuşamıyorum…

Sonunda dayanamadım ve uygun bir üslupla kırmadan şöyle dedim kendisine; “Bakın ben futboldan hiç anlamam, Tanju ve Rıdvan’dan başkasını da tanımam.”

Bu sözüme karşılık, artık konuyu herhâlde kapatır diye düşünmüştüm ki beni şaşırtan yanıtı gecikmedi : “Tamam, ben size yarın Tanju Abi’yi getireyim o zaman”

Ben de alaycı bir gülümsemeyle “tabi tabi”, içimdense “hadi oradan” dedim.

Ertesi gün yine işteyim. Çalışırken bir baktım masamın karşısında bir ses “ merhabaaaa” dedi sempatik bir şekilde.

Kafayı bir kaldırdım ki; karşımda dünkü o şahıs, yanında ise Tanju Çolak.

Tanju merhaba demiş ve gülümseyerek bana bakıyordu. Şoktaydım ama Tanju’yu gördüğüm için değil, adamın bir gün sonra, hiç de ummadığım bir şekilde sözünü tuttuğu gerçeğiyle yüzleştiğim için.

Tanju geldi gelmesine ama bir iki cümleden sonra konu yine futbola döndü. Ancak şanslıydım; çünkü bir gün önceki o şahıs yanıma gelmeden önce Tanju’ya benim engin(!) futbol bilgimden bayağı bahsetmiş.

Öyle ki, Tanju’nun büyük bir keyifle bana söylediği şu cümleyi yine aynı keyifle karşıladım ve hiçbir zaman unutmadım:

“Arkadaşıma demişsin ki, ben futboldan hiç anlamam, Tanju’yu Rıdvan’ı tanırım başkasını da tanımam…Sana bir şey diyeyim mi, futboldan en iyi ve bir tek sen anlıyorsun aslında da farkında değilsin, başkalarıysa hiçbir şey anlamıyor!”

Sabrın sonu ile
1 yorum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türkiye'nin yeminli düşmanları ve Türk halkının kurmay zekâsı

Bir tâcir.
Parmağı kesilse, yaraya nasıl müdahale  etmesi gerektiğini bile bilmeyebilir.  Ancak, ticâri  zekâsı sayesinde bir bakarsınız, özel  hastane  açmıştır.
Bu sâyede de, serum sistatin C’nin,  kreatinin klirensine alternatif olarak kullanılıp kullanılamayacağı konusunda bile yorum yapabilecek çok sayıda tıp doktorunun patronu olmuştur.
Bir  vatandaş.
Yüksek tahsilli olmayabilir.  Uluslararası ilişkilerde yüksek lisans derecesi de almamıştır.
Siyaset bilimi ile ilgili tarihî kitaplar okumamış, idâre hukuku konusunda hiç donanım sahibi de değildir.
Ama, ama !
Basireti, vizyonu, sezgileri, zekâsı, ön  görüleri, gözlem, sentez ve mukayese yeteneği sayesinde siyasî atmosferi koklamayı çok iyi biliyordur.
Bu sayede, memleketinin, ülkesinin, vatanının  dostunu,  düşmanını  çok iyi kavramıştır.
Yaşadığı ülkenin gerçek dostu kim, gerçek düşmanı kim?
Hain nedir, ekmek yediği kaba  pislemek nedir? Bunları cevaplamak için tereddüt duymaz. Hedefi on ikiden vurur.
Bu kişi hele bir de  yaşadığımız  coğr…

DAMAR ÇATLAMASI VE OLASI SONUÇLARI

Ortalama bir insan bedenindeki kılcal damarların toplam uzunluğu 40 bin kilometre civarındadır. Tam da ekvatorun çevresinin uzunluğuna eşit. 
‘Her insan ayrı bir dünya’ sözüne ne kadar da denk düşüyor bu sayısal tevâfuk. 
Yani vücudumuzun her yerinde kılcal damarlar var dersek, mübâlağa etmemiş oluruz. 
Sadece kılcal da değil. Bunun toplardamarı var, atardamarı var. Kirli kanı taşıyanı var, temiz kanı taşıyanı var. 
Hepsinin yanında tıp kitaplarında adı geçmeyen bir de ar damarı var. 
Bilimsel ve akademik tıp ne kadar terakkiperver bir seyir izlerse izlesin, ar damarının insan bünyesindeki yeri tam olarak tespit edilememiştir. 
Hoş bunu tespit etmek için hassaten bir çaba gösterildiği de söylenemez ya. 
İnsan vücudunda bulunan toplar, atar ya da kılcal damarlarda görülen marazi bir durum, sözgelimi bir damar çatlağı, üzerinde taşındığı bünyeyi hastalığa dûçâr eder.
Tedavi edilmezse, hastalık sahibine ciddi zararlar getirebilir. Ancak önemlidir ki; insan vücudundaki yaşamsal da…

BUGÜN AREFE ( Mİ ) ?

Arefe günü, müslümanlar için dini bayramlarımızdan, yani ramazan ve kurban bayramından bir önceki güne verilen addır.
Hatta duvar takvimlerinden, basın yayın organlarına kadar, ramazan bayramından bir önceki güne de arefe günü dendiğini biliriz.
Ancak, islam dinine göre, arefe günü, aslında yalnızca kurban bayramından bir önceki güne denir.

Yani, ramazan bayramından bir önceki güne denmez.
Yanlış duymadınız.
Biraz açarsak ;
İslam inancına göre, Mekke'nin güneydoğusundaki Arafat Dağı, Hz. Adem ile Hz. Havva'nın yeryüzünde ilk buluştukları yerdir.
Kurban bayramında ifa edilen hac ibadetinin tam olarak yerine getirilebilmesi için ise, hacıların Arafat Dağı'nda topluca ibadet etmesi ve tıpkı mahşer gününü yaşar gibi o an orada bulunmaları gerekmektedir.
Bunu da arefe günü, anlayarak, hissederek yapmaları gerekmektedir.(Arefe : kelime anlamı itibariyle, anladı, kavradı, bildi demektir)
İşte en genel anlamıyla, Allah'ı anlamak, kavramak, kendine yakın hissetmek, bilmek, anlamına ge…