Ana içeriğe atla

Cahit Kocaömer ve bir koca çınarTarih 5 Haziran 2011 Pazar.  Yer Ortaköy, İstanbul. Kabataş Erkek Lisesi’nin  geleneksel  pilav  günü sona ermişti.  Yanılmıyorsam saat  onüç  sularıydı.

Ortalık  sakinleşmişti.  Ben de  tören alanından ayrılmıştım.  Beşiktaş’a doğru yürüyecektim.

Lisenin kapısının  az ilerisinde  onu gördüm. Cahit Kocaömer’i.  

O  da bir Kabataşlı  olarak  90 yaşına yaklaşmış ilerleyen yaşına  rağmen  o  gün orada hazır bulunmuştu. Şık ve çizgi ötesi bir  takım elbiseyle  gerçek bir İstanbul beyefendisi  gibi öylece  duruyordu.

Türk bankacılık  tarihine  adını  yazdırmış  bu  şahsın,  orada  neyi beklediğini merak ettim.

Dayanamadım, doğrudan  yanına gittim.  Merhaba  Cahit Bey, nasılsınız, neyi bekliyorsunuz ? diye sordum.

Şoförünü beklediğini,  aracın ise geç kaldığını söyledi.  İlerlemiş yaşından dolayı kulakları  ağır işitiyordu.

Ortaköy’ün o meşhur ağaçlıklı  yolunu bilenler  bilir.  Sürekli akan trafikteki  araçların gürültüsü yeterince can sıkıcıdır. Bunun  da  tesiriyle, cep telefonundan  şoförüyle irtibat kurmakta  zorlanıyordu.

Bana cep telefonunu verdi,  şoförünün ismini söyledi, numarasını çevirip  benim aramamı istedi.

Dediğini yaptım. İlgili kişiyle görüştüm, karşımdaki şahsa yerimizi söyledim. Belli ki bir sebepten aralarındaki  iletişim geçici olarak  kopmuştu.

Karşımızdaki kişi  yerimizi tam olarak tarif etmemi istedi.  Ona gerekli bilgileri verdim.

Yolun karşısına geçtik ve Ortaköy’de,   Beşiktaş istikâmetine  doğru olan otobüs  durağında,  araç gelene kadar on dakika kadar Cahit Bey’le  yan yana oturduk.

Elbette böyle anlarda  insanın aklından tuhaf şeyler geçiyor. Benim de öyle oldu.

Türkiyenin en köklü bankalarından birinin  genel müdürlüğünü  yapmış  olmanın da ötesinde, yanınızda  finans  tarihinin cisimleşmiş  şekliyle,  âbide bir şahsiyet  duruyor.

Ve bir Haziran sıcağında, otobüs durağında  sanki otobüs bekler gibi birlikte oturuyorsunuz.

O da yılların ve yaşın verdiği tecrübeyle, güvenilir olduğunu düşündüğü  biriyle oturmanın  rahatlığını her hâliyle  dışa vuruyordu.

Sonra bana çok teşekkür etti. Şoförü ise konuştuğumuz gibi  on dakika içinde bulunduğumuz durağa intikâl etti. Sonra da Cahit Bey araca binerek yanımdan ayrıldı…

Dün  ise  aramızdan ayrıldı.

Hakkın râhmeti üzerine olsun, duayen çınar.

Sabrın sonu ile


Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ERKEKLERİN KADIN ZAFİYETİ VE ANNE OĞUL İLİŞKİSİ ( II )

Bir önceki yazımızda, annelerin oğullarına düşkünlüğünün sebeplerini araştırmıştık. En önemlisi ; aynı düşkünlüğün babalar ile kızları arasında neden olmadığı üzerinde durmuştuk.
Altını önemle çizmekte fayda var.
Elbette ki amacımız, babaların kızlarına düşkün olmadığı gibi saçma bir düşünceyi savunmak değildir. Hattâ bu görüşümüzü de şu ifadelerimizle vurgulamıştık :

Ve kim bilir belki de, kızına, bir annenin oğluna duyduğu bağlılıktan daha yüksek şiddette bağlı olan babalar da vardır…
Zaten okurlarımızdan gelen yorumlarda bir nokta özellikle vurgulanmıştı.

O nokta şuydu : babalar da kızlarına çok düşkündür ancak belli etmekten çekinebilirler.
Bu görüşe katılıyoruz.
Ancak bizim vurgulamak istediğimiz bu gerçekliğin dışındaki başka bir husustur.
Söylemek istediğimiz, annelerin oğullarına olan düşkünlüğünün sıklığının ve derecesinin, babaların kızlarına olan düşkünlüğünün sıklığından ve derecesinden fazla olduğudur.
Birbirinin muadili (dengi) bir düşkünlük değildir bu düşkünlük.
Dikkat ediniz,…

DAMAR ÇATLAMASI VE OLASI SONUÇLARI

Ortalama bir insan bedenindeki kılcal damarların toplam uzunluğu 40 bin kilometre civarındadır. Tam da ekvatorun çevresinin uzunluğuna eşit. 
‘Her insan ayrı bir dünya’ sözüne ne kadar da denk düşüyor bu sayısal tevâfuk. 
Yani vücudumuzun her yerinde kılcal damarlar var dersek, mübâlağa etmemiş oluruz. 
Sadece kılcal da değil. Bunun toplardamarı var, atardamarı var. Kirli kanı taşıyanı var, temiz kanı taşıyanı var. 
Hepsinin yanında tıp kitaplarında adı geçmeyen bir de ar damarı var. 
Bilimsel ve akademik tıp ne kadar terakkiperver bir seyir izlerse izlesin, ar damarının insan bünyesindeki yeri tam olarak tespit edilememiştir. 
Hoş bunu tespit etmek için hassaten bir çaba gösterildiği de söylenemez ya. 
İnsan vücudunda bulunan toplar, atar ya da kılcal damarlarda görülen marazi bir durum, sözgelimi bir damar çatlağı, üzerinde taşındığı bünyeyi hastalığa dûçâr eder.
Tedavi edilmezse, hastalık sahibine ciddi zararlar getirebilir. Ancak önemlidir ki; insan vücudundaki yaşamsal da…

HADİSE AYNI ANDA HEM ÖNDEN HEM DE ARKADAN VERMİŞ !

21 Haziran 2014 tarihli      milliyet.com.tr      nin  aşağı sayfalarına indiğinizde bir başlık göreceksiniz. Şarkıcı Hadise'nin kastedildiği haberin başlığı şöyle:   "Seksi şarkıcının talihsiz anları."
Hatta  gazetemiz Milliyet, “talihsiz anları” ifadesinin altını bile çizmiş. İhtimâldir, haberi hazırlayanlar   Hadise adına çok üzülmüşler. Öyle ya, talihsiz anlar dediklerine göre…
Devam edelim; haberin metni şöyle :
"Dar, mini bir elbise giyen şarkıcının dans ederken hem önden hem arkadan verdiği frikikler ise talihsiz bir iş kazası oldu. " (Anlatım bozukluğu, haber metnini yazana aittir)
Vay be, sen hem dar bir mini elbise giy, yetmezmiş gibi hem önden hem de arkadan ver. Frikik de olsa, vermek zor iş. Hem de aynı anda. Zaten olayın hukuki bir boyutu da var . Niye mi?
Çünkü gazetemizin haberine göre yaşanan olay bir iş kazası. Tabii iş güvenliği uzmanları o esnada saz mı çalıyorlarmış, yoksa  ayva bahçelerinde elma toplama işleriyle mi meşgullermiş bilinmez.
Benim …