Ana içeriğe atla

Darbe Günlüğüm 27Filmlerde hep öyledir. Rakip iki unsur mücadele ediyorsa, taraflardan biri öldürücü darbeyi  yapar ve son noktayı koyar. Bu da  genelde final sahnesinde  olur. Bu sahne, film boyunca yaşanmamış bir aksiyon sarmalına sokar izleyiciyi.

Toplumsal bir  yanılsama içinde olanlarımız var. Çünkü 15 Temmuz 2016  gecesi yaşanan  askerî darbe görünümlü Türkiye Cumhuriyeti'ni işgâl hareketini,  böyle bir filmin son sahnesi gibi  değerlendirenlerimiz var. Yani tamam,  son hamlelerini yaptılar, film de bitti…Hayır, bu tablo bir yanılsama. Hatta bir illüzyon.  

Yaşadıklarımız dehşet verici ve en önemlisi  daha kötü ne olabilir ki?”  gibi hissettirebilir bize.
Ankara’daki Millî  İstihbarat Teşkilatı’nın önünde nöbet bekleyen MİT mensuplarının, kendi  ülkesinin hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının saldırısı karşısında, uzun namlulu otomatik silahlarla  karşı ateş açmasını izledik hep birlikte…

Cumhurbaşkanına  ve ailesine, Türkiye’nin, NATO’nun en iyi eğitimli onlarca adamı gönderildi suikast amacıyla…Gözlerini kırpmadan koruma polislerini taradı bu adamlar. Sanki filmin sonu gibi, olabilecek maksimum şiddet cereyanı  kaplamıştı her yeri…

16 Temmuz sabahı film bitmiş gibiydi ama bitmedi. Haçlı-siyonist ittifakının ve “Darbeye karşıyız ama diktatörlüğe  de  diyen bazı  yerli işbirlikçilerin üstü kapalı desteklediği PKK hareketi, ilk kozdu.

Satrançtaki gibi. Önce piyonlar ilerlemek zorundaydı. Saldırıya geçecekler demiştik, olan oldu. Kaç günde yine onlarca şehit…Sivil, asker, polis ayırım yapmadan hem de.
PKK’nın, iki  gün önce Diyarbakır’daki  acımasız terörist  saldırıda patlattığı bombanın açtığı çukuru görmeyenleriniz olmuş olabilir. Fotoğraflarına baktım, sanki uzaydan bir göktaşı düşmüş gibiydi. Metrelerce derinlikte bir meteor çukuru gibi...

"Askerî  darbe görünümlü işgal başarısız oldu ama hiç değilse sizin canınızı  bu taraftan en derin şekilde acıtmak için gayretimiz sonsuzdur"  demek istercesine verilen bir mesajdı bu örgüt tarafından.

PKK hâlâ kurulduğu tarihteki, o dönem  Türkiyesi’nin resmî ideolojisi olan "asimilasyoncu, inkarcı  TC hikâyesini” anlatıp duruyor.  Türkiye’de birçok  şeyin değiştiğini, bir dönem inkârcı olan rejimin, Kürtlerin varlığını kesin olarak artık kabul ettiği gerçeğini  gizlemeye çalışıyor.  Teröre bu sayede destek sağlamaya çalışıyor ve Kürtleri hâlâ  buna inandırmak için elinden geleni yapıyor.

Kürtlerin bu oyuna gelmemesi ve bu tuzağa düşmemesi lâzım.
Bitti artık.Dünya cezaevleri tarihine geçmiş, işkenceleriyle ünlü Diyarbakır 5 nolu cezaevi artık   yok !  Kürtleri öldürmek için kurulmuş  JİTEM adı altındaki özel savaş aygıtları  artık yok !  

1990’lı yıllarda Kürtlerin kanına giren ve ortalama Türk halkının haberinin bile olmadığı onbinlerce faili meçhul cinayet artık yok !
Eskiden Türkiye’de her şey olabilirdiniz ama Kürt olamazdınız. Eski Türkiye’de insanlar Kürt kimliklerini inkâr etmek koşuluyla bakan olabiliyorken, bugün  bu kimliklerini açıklıkla söyleyerek bakan, başbakan olabiliyor. Geçen seneyi hatırlayalım;
"Yeni Gıda ve Tarım Bakanı Kutbettin Arzu'nun yanı sıra Maliye bakanı Mehmet Şimşek ve AB Bakanı Ali Haydar Konca'nın Kürt, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın ise Zaza olduğu biliniyor. HDP'li bakan Müslüm Doğan'ın ise Alevi-Kürt olduğu ifade ediliyor." (Kabineye 4 Kürt, 1 Zaza, Hürriyet, 29 Ağustos 2015)
Daha önce söyledim, akıl almaz tezgâhlar tertiplendiğini anlamak için uzman olmaya gerek yok. Ülkede yaşayan Kürtlerin aklını  başını alması lazım.
Belli ki, FETÖ’nün alçak girişiminin ardından DHKP-C ve DAEŞ’e henüz görev verilmemiş.
Hazır olalım, teyakkuzda kalalım.

Üst aklın; suikast girişimlerine, belli kitlelerde infiale yol açacak, sansasyonel, sosyal, adlî ve politik, kışkırtıcı, masabaşı, sunî, ısmarlama olaylarına, maillerine, videolarına, fotoşoplu ya da bağlamından koparılmış fotoğraflarına karşı da üst bilincimiz hep açık olsun.


Sabrın sonu ileYorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ERKEKLERİN KADIN ZAFİYETİ VE ANNE OĞUL İLİŞKİSİ ( II )

Bir önceki yazımızda, annelerin oğullarına düşkünlüğünün sebeplerini araştırmıştık. En önemlisi ; aynı düşkünlüğün babalar ile kızları arasında neden olmadığı üzerinde durmuştuk.
Altını önemle çizmekte fayda var.
Elbette ki amacımız, babaların kızlarına düşkün olmadığı gibi saçma bir düşünceyi savunmak değildir. Hattâ bu görüşümüzü de şu ifadelerimizle vurgulamıştık :

Ve kim bilir belki de, kızına, bir annenin oğluna duyduğu bağlılıktan daha yüksek şiddette bağlı olan babalar da vardır…
Zaten okurlarımızdan gelen yorumlarda bir nokta özellikle vurgulanmıştı.

O nokta şuydu : babalar da kızlarına çok düşkündür ancak belli etmekten çekinebilirler.
Bu görüşe katılıyoruz.
Ancak bizim vurgulamak istediğimiz bu gerçekliğin dışındaki başka bir husustur.
Söylemek istediğimiz, annelerin oğullarına olan düşkünlüğünün sıklığının ve derecesinin, babaların kızlarına olan düşkünlüğünün sıklığından ve derecesinden fazla olduğudur.
Birbirinin muadili (dengi) bir düşkünlük değildir bu düşkünlük.
Dikkat ediniz,…

DAMAR ÇATLAMASI VE OLASI SONUÇLARI

Ortalama bir insan bedenindeki kılcal damarların toplam uzunluğu 40 bin kilometre civarındadır. Tam da ekvatorun çevresinin uzunluğuna eşit. 
‘Her insan ayrı bir dünya’ sözüne ne kadar da denk düşüyor bu sayısal tevâfuk. 
Yani vücudumuzun her yerinde kılcal damarlar var dersek, mübâlağa etmemiş oluruz. 
Sadece kılcal da değil. Bunun toplardamarı var, atardamarı var. Kirli kanı taşıyanı var, temiz kanı taşıyanı var. 
Hepsinin yanında tıp kitaplarında adı geçmeyen bir de ar damarı var. 
Bilimsel ve akademik tıp ne kadar terakkiperver bir seyir izlerse izlesin, ar damarının insan bünyesindeki yeri tam olarak tespit edilememiştir. 
Hoş bunu tespit etmek için hassaten bir çaba gösterildiği de söylenemez ya. 
İnsan vücudunda bulunan toplar, atar ya da kılcal damarlarda görülen marazi bir durum, sözgelimi bir damar çatlağı, üzerinde taşındığı bünyeyi hastalığa dûçâr eder.
Tedavi edilmezse, hastalık sahibine ciddi zararlar getirebilir. Ancak önemlidir ki; insan vücudundaki yaşamsal da…

NARGİLEYE SON...

Beş yıl önce her şey güzel başlamıştı. Eve getirdi ve dedi ki; artık tophanelerde sürünmemize gerek yok...
Nargile içelim güzelleşelim demiştik.
Bizim bağlılığımızda işte böyle tutkuyla olurdu.
Beş yıldır hemen hemen her gün beraberdik çünkü o tütün, ateş ve kömürle...

Keyifte, üzüntüde...
Klavyenin her tuşuna dokunduğumda, erkanda da o meşhur ve yoğun dumanları tüterdi...
Artık zaman dolmuştu.
Bırakmalıydım nargileyi...
İçilirdi elbet ama her gün de olmazdı ki...
Sabah işe gitmeden önce, ya da akşam yatmadan önce...
Muhtemelen vücut alması gereken zararı bu beş yıl içinde almıştır...
Ama bundan sonrası için buna fırsat vermeyeceğim...
Duyardım ya, nargile sigaradan zararlı diye. Ama işime gelmez kulak tıkardım.
Artık tıkamayacağım.
Bir dostumu da böyle kaybettim.
Yıllar önce onun küçük kardeşi sigaraya veda ettiğim ve bir daha hiç aramadığım gibi.
Belki nargileyi hayatımdan çıkarmadım ama hergün değilse de en azından haftada ya da onbeş de bir içeceğim.
Son bir kare görüntü ve...
Selâmetle...